5 علت معمول آبریزی کولر گازی چیست؟

یکی از معمول ترین ایراداتی که کولرهای گازی در فصل زمستان با آن مواجه می شوند سرازیر شدن آب از پنل داخلی آن یا همان آبریزی کولر گازی می باشد. زمانی که این ایراد و مشکل خودش را نشان میدهد، قابلیت بهره بردن از این دستگاه از بین می رود و همینطور خسارات خیلی زیادی را برای منزل پدید می آورد که از جمله آن ها میتوان به گچ دیوار، خراب شدن کاغذ دیواری و خراب شدن فرش اشاره کرد. برای اینکه قادر باشید این مشکل را برطرف کنید حتما باید با نمایندگی های مجاز و یا تعمیرکارانی که در این زمینه آشنایی دارند تماس بگیرید. ولی نکته ی مهمی که در این مسئله وجود دارد این است که شما نسبت به علت هایی که سبب ایجاد این مشکل می شوند آگاهی پیدا کنید.

رطوبت کولر گازی از کجا ایجاد میشود

گازهایی که در کولر گازی نقش به وجود آوردن سرما را دارند در آغاز به حالت گاز می باشند می باشند زمانی که کولر گازی آغاز به کار کردن میکند این گاز وارد لوله های اواپراتور می شود و از حالت گاز به مایع تبدیل(تغییر فاز می دهد) می شود که این تغییر سبب سر و خنک شدن لوله های شبکه اواپراتورمی شود به صورتی که تا دمای صفر درجه هم میرسد . از سوی دیگر دمای اتاق گرم و تقریبا 25 تا 30 درجه می باشد فین ها یا کویل ها  رطوبت هوا را از محیط جمع کرده و به‌ صورت آب از خود خارج می‌کند و با دقت به چگونگی تنظیمات آن قادرید این کار را به حداقل یا حداکثر برساند

سیستم کولر گازی جهت دفع آب محیط یا همان رطوبت هوا به این شکل  عمل میکند که همه ی رطوبت جمع شده روی فین‌های خنک که به مایع تبدیل‌شده این  داخل یک ناودانی ریخته شده و از طریق لوله درین(تخلیه) به خارج منتقل می‌شود

ولی گاهی این اب به دلیل یکی از علت های زیر از مسیر اصلی خروجی خود خارج می شود و از پنل سرریز می کند که به اصطلاح گفته می شود کولر گازی دچار ابریزی شده است.

1- بسته شدن خروجی سینی تخلیه آب ( ناودانی کولر)

خروجی سینی تخلیه آب که از آن به عنوان ناودانی کولر نیز یاد می کنند به صورت دقیق همان جایی است که آب حاصل از رطوبت کولر گازی در آن جمع شده و سپس به کمک لوله هایی به سمت بیرون هدایت می شود. علت های بالایی وجود دارد که سبب بسته شدن این این خروجی می شود که از جمله آن میتوان به گرد و خاک حاوی لجن و پرزهای فرش اشاره کرد. زمانی که این مسیر مسدود می شود آب از مسیر خود خارج شده و در آخر آبریزی کولر گازی را پدید می آورد.

2- شکستن سینی یا قاب ناودانی آب

یکی دیگر از علت هایی که سبب می شود کولرگازی شما دچار آبریزی شود شکستن سینی یا همان قاب ناودانی آب می باشد. در حقیقت این مشکل هنگامی به وجود می آید که آب به صورت قطره ای از جلو کولر سرازیر می شود و شکستگی سینی کولر را فراهم می آورد. از دیگر علت هایی که سبب بروز این مشکل می شود میتوان به عدم نصب درست پنل یا بالانس نبودن فن بلور داخلی اشاره کرد که بعد از گذشت مدتی لرزش پنل داخلی را به همراه دارد که عدم توجه به آن سبب شکستگی می شود.

نحوه تشخیص شکستن سینی ناودانی

یکی از طرق های تشخیص شکستگی سینی ناودانی این است که یک ترک خیلی ریز بالای قابی که فن بلور در آن قرار دارد ایجادشده و پس از مدتی به علت اینکه آب از آن ترک خارج می‌شود و این آب اکثرا کثیف است این ترک سیاه شده و کاملاً قابل‌ دیدن می‌شود و همانند بک خط سیاه روی قاب سفید پنل خودنمایی.

3- عدم قرار گرفتن لوله درین در محل مناسب خود.

یکی از علت هایی که سبب سرریز شدن آب از کولر گازی می شود در عدم قرار گرفتن لوله درین در محل مناسب خود می باشد در چنین شرایطی باید اقدام به باز کردن و تعمیر کولر گازی بپردازید. در این بخش در نظر داریم تا به معرفی شایع ترین دلیلی که سبب بروز این مشکل می شود بپردازیم:

  • تا خوردن: زمانی که لوله درین دچار تاخوردگی می شود.
  • مسدود شدن لوله درین: عامل هایی مانند لجن، یا گرد و خاک سبب بسته شدن این لوله می شود.
  • جمع شدن آب در سطح: گر آب حاصل از کولر گازی را در ظرف یا بطری جمع می‌کنید باید دقت داشته باشید که در صورتی که آب داخل ظرف به لبه شیلنگ برسد آب داخل شیلنگ دیگر قادر به‌ اضافه شدن به ظرف نبوده و به داخل کولر برگشت می‌خورد
  • عدم رعایت شیب شلنگ تخلیه: در صورتی که در زمینه تعمیرات و حتی نصب کولرگازی تخصص داشته باشید به این مسئله آگاه هستید که شلنگ تخلیه همواره باید دارای شیب ملایمی برای تخلیه باشد چنانچه که این شیب به هر علتی رعایت نشود در مرور زمان مشکلاتی را با خود به همراه می آورد.

4-کم بودن مقدار گاز کولر گازی

اینکه چه مقدار گاز در کولرگازی شما قرار دارد تاثیر خیلی زیادی در سیکل سرمایشی آن دارد و به عقیده خیلی از کارشناسان این دو مسئله رابطه مستقیمی را با یکدیگر به وجود آورده اند از همین رو چنان چه که گاز موجود در آن از استاندارد لازم کمتر باشد قادر است بر روی کل عملکرد سیستم تاثیر بگذارد و آن را مختل کند و سبب یخ زدن کمپرسور و در نتیجه خاموش شدن کولرگازی شما شود.

5-عدم عایق بودن لوله های کولر گازی

یکی از مهمترین و شایع ترین علت هایی که سبب آبریزی کولر گازی می شود عایق نبودن لوله های مخصوص آن بخصوص در نواحی لوله های زیر یونیت داخلی می باشد که میتواند ریزش آب را به دنبال داشته باشد. در واقع لوله های کولر گازی خیلی خنک هستند و در صورتی نتوان آن را با عایق پوشاند رطوبت هوا را به خود جذب می کند و این مسئله به صورت ریزش آب به شکل قطره قطره در داخل منزل نمود پیدا می کند.

نمایندگی کولر گازی هیوندای

مطالب مشابه

علت یخ زدن کولر گازی در تابستان

کیفیت کولر هیوندای به چه صورت است؟