تفاوت میان داکت اسپلیت با کولر گازی چیست؟

اصطلاح اسپلیت ، داکت اسپلیت و کولر گازی را این روزها زیاد می شنویم و خیلی از ما جهت برگزیدن یک سیستم خنک کننده برای منزل خودمان هنوز تفاوت میان این تعاریف را به خوبی نمی دانیم و همین موضوع سبب سردرگمی برای ما شده است.

با اینکه تفاوتی کلیدی میان کولر گازی و اسپلیت نبود ولی در خصوص داکت اسپلیت و کولر گازی ماجرا کاملا متفاوت است به این دلیل که بین داکت اسپلیت و کولر گازی باید تفاوت های چشم گیری را توضیح بدهیم.

داکت اسپلیت و کولر گازی هر دو از خانواده سیستم های تهویه مطبوع شناخته می شوند که در فصل های داغ سال هوای منزل و یا اداره را برای ما دلپذیر می کنند . سیستم های کولر گازی و داکت اسپلیت تفاوت های فراوانی با هم دارند که حتی این تفاوت ها بسته به جایی که نصب می شوند احتمال دارد زیادتر هم بشوند.

با دقت به این موارد اجازه دهید تا نگاهی کلی به تفاوت میان داکت اسپلیت و کولر گازی بیاندازیم:

مشخصات کلیدی هر یک از کولرهای گازی و داکت اسپلیت ها چیست؟

با اینکه هر دو این سیستم های تهویه مطبوع اساسا یک وظیفه کلی دارند و آن هم خنک کردن محیط شما است اما راه هایی که این کار را انجام می دهند به صورت کامل متفاوت است. لذا اجازه دهید در آغاز به فرآیند کاری هر یک از این دو بپردازیم.

داکت اسپلیت به چه صورت عمل میکند؟

داکت اسپلیت ها همان نوع که از نامشان پیدا است از یک سری داکت و یا همان کانال جهت خنک سازی محیط استفاده می کنند. داکت اسپلیت در حقیقت یک فن کوئل داخلی است که در سقف جاسازی می شود و از این فن کوئل و یا اسپلیت مقداری کانال به اطراف کشیده می شود. این فن کوئل به هوا ساز و یا یونیت داخلی شهرت دارد.

البته یک قسمت خارجی هم داکت اسپلیت ها دارند که به یونیت خارجی یا کندانسور شهرت دارد و کار تامین هوا را انجام می دهد.

به صورت عمومی کانال ها از راه یک سیستم مرکزی هدایت می شوند و به همه نقاط خانه مطابق سلیقه صاحب خانه از جمله اتاق ها و یا سالن های ساختمان کانال کشی می شوند. این مجراها به شما اجاره می دهند تا سرمای مورد نظر خود را برای هر اتاق و بسته به درجه مطلوب مورد نظرتان هدایت کنید.

چگونگی عملکرد داکت اسپلیت

یونیت داخلی در داکت اسپلیت ها وظیفه مکش هوا داخلی و به وجود آورنده سرمایش و یا گرمایش را برعهده دارد . سرمایش داکت اسپلیت چندان تفاوتی با کولر گازی ندارد به این صورت که گاز مبرد پی از طی سیکل مربوطه از لوله های اواپراتور عبور کرده و تبخیر برودت را به وجود میاورد و هوای مکیده شده از داخل محیط بعد از خنک شدن مجدد وارد محیط می شود.

ولی عمل گرمایش در این دستگاه ها با دو رویکرد انجام می شود:

یکی اینکه سیکل تراکمی با تغییر در جهت حرکت مبرد و تغییر مکان اواپراتور و کمپرسور هوا گرم می شود و به محیط پرتاب می شود. البته برای این کار انرژی اکتریکی احتیاج است که هزینه بالایی دارد و خیلی توصیه نمی شود.

دو اینکه از سیکل تراکمی استفاده نشود. بلکه از آب گرم تولید شده توسط پکیج یا موتور خانه استفاده کنیم و آن را به کویل دستگاه متصل کنیم تا هوا با عبور از کویل دستگاه گرم و به محیط پرتاب شود. این کار عمومی تر و خیلی کم هزینه تر است.

در اینصورت سرمایش به دست برق و گرمایش به دست گاز در داکت اسپلیت به وجود می آید.

کولر های گازی و یا اسپلیت ها به چه صورت کار می کنند؟

همان نوع که از نام این کولر ها مشخص است این گونه سیستم تهویه مطبوع از یک نوع گاز فشرده برای خنک کنندگی هوا استفاده می کنند. این کولر ها دارای دو بخش هستند که به پنل داخلی و پنل خارجی شهرت دارند.

پنل داخلی هوا را وارد اتاق می کند و به پنل تبخیری نیز شهرت دارد و پنل خارجی که کمپرسور و اواپراتور در آن تعبیه شده اند.

نمایندگی فروش کولر گازی هیوندای در ایران