بررسی شیوه های کاهش مصرف برق در داکت اسپليت‌ها

داکت اسپليت يکي از سيستم‌هاي تهويه مطبوع هوا مي‌باشد که از يک واحد خارجي و داخلي ایجاد شده و به وسيله لوله‌هاي مسي به هم وصل شده‌اند. سيستم گرمايش و سرمايش اين دستگاه‌ها با مکش هواي داخلي (هواساز) انجام مي‌شود، سيستم سرمايش داکت اسپليت‌ها به صورت کامل مانند کولرهاي گازي مي‌باشد. در حالت سرمايش منبع انرژي مصرفي دستگاه برق مي‌باشد ولی براي سيستم گرمايشي منبع تامين انرژي اين دستگاه گاز است.

تفاوت سيستم داکت اسپليت با کولرگازی

داکت اسپليت نسبت به رادياتور از سيستم گرمايشي خیلی بالايي برخوردار مي‌باشد. داکت اسپيلت جهت گرمايش از کويل آب گرم که از پکيج موتورخانه تامين مي‌شود بهره میبرد و اين امر سبب صرفه جويي 20 تا 30 درصد در مصرف گاز مي‌گردد. کولرهاي گازي قدرت گرمايشي پائین تری نسبت به داکت اسپليت‌ها دارند و براي گرمايش از برق شهري بهره میبرند که در فصل زمستان سبب افزايش هزينه‌ي برق مصرف شده مي‌شود.

تفاوت کولر آبي و رادياتور با سيستم داکت اسپليت

  • در روزهاي گرم و سرد سال کارايي مناسبي ندارند.

  • عدم تصفيه‌ي هواي خروجي کولر آبي

  • دما و رطوبت نسبي قابل کنترل نيست.

  • اشغال فضاي داخلي به علت رادياتورها و نصب کانال‌هاي کولر

فاکتورهاي اساسي در برگزیدن سيستم داکت اسپليت

در برگزیدن اين دستگاه اجراي اصولي و برگزیدن ظرفيت مناسب دستگاه از فاکتورهاي مهم و اساسي سيستم مي‌باشد که بايد به آن دقت شود. براي بهره وري زیادتر از دستگاه بايستي در اجرا و نصب اصولي آن از اشخاص متخصص در اين کار استفاده گردد.

هزينه‌ي برق مصرفي داکت اسپليت

جهت محاسبه‌ي برق مصرفي در آغاز بايد ظرفيت دستگاه مشخص شود و پس از آن با دقت به فرمول‌هاي موجود برق مصرفي دستگاه را محاسبه کرد. ظرفيت داکت اسپليت‌ها بايد با توجه به احتیاج ساختمان برگزیده شود در غير اين صورت مقدار مصرف برق ساختمان افزايش مي‌يابد.

مزايا و معايب استفاده از داکت اسپليت

دستگاه‌هاي داکت اسپليت در صورت بهره بردن درست از آن‌ها طول عمر مفيدي نسبت به دیگر دستگاه‌هاي تهويه هوا خواهند داشت. نگهداري و تعمير آسان و کارکرد خوب آن‌ها از ويژگي‌هاي مهم اين دستگاه‌ها محسوب مي‌شود. مصرف برق اين دستگاه نسبت به دیگر وسايل گرمايش و سرمايشي کم‌تر مي‌باشد و از اتلاف انرژي جلوگيري مي‌کند.

از معايب اين دستگاه مي‌توان به صداي آن اشاره کرد که امکان دارد براي اشخاص  خوشايند نباشد. و همینطور مصرف برق اين دستگاه نسبت به ميلي چيلر بالاتر مي‌باشد ولی در کل دستگاهي با مصرف برق پائین مي‌باشد. يکي از معايب بزرگ اين دستگاه اين است که کنترل زوم ندارد، هنگامی که دستگاه روشن مي‌شود همه ی فضا هم دما مي‌شود.

ديجي کنترل و کاربرد مهم آن

ديجي کنترل سيستم منحصر به فردي است که جهت حذف صداي ناشي از کارکرد داکت اسپليت‌ها و دیگر دستگاه‌هاي تهويه هوا کاربرد دارد‌، که با کنترل دور موتور فن اين دستگاه‌ها سبب کم شدن صداي آن‌ها مي‌شود. از مزاياي استفاده از ديجي کنترل‌ها کاهش صداي دور موتور، کاهش مصرف انرژي و نسبت به اينورتر ارزان‌تر مي‌باشد.

نمایندگی فروش کولر گازی هیوندای